CZ SK HU

V pretekoch rakúskeho pohára najlepší z Čechov Tomáš Jakoubek z ATT Investments na 6. mieste

Na štarte 2. dielu rakúskeho pohára v cestnej cyklistike sa medzi 167 cyklistami vo Welse postavilo na štart aj 29 českých. Najlepšie dopadol na 6. mieste Tomáš Jakoubek z ATT Investments, ktorý bol súčasťou celodenného úspešného úniku. V hlavnej 42-člennej skupine došlo ďalších osem cyklistov ATT Investments.

Dnes sa jazdil prvý diel rakúskeho pohára v cestnej cyklistike. Centrom bolo mesto Wels. Preteky boli situované do štyroch veľkých a dvoch malých okruhov a merali celkom 172 km. Išlo sa v zvlnenom teréne, za veľkej oblačnosti, v chlade, čerstvého povetria a za občasného dažďa.


Štartovná listina obsahovala 167 mien z Rakúska, Nemecka, Slovinska, Talianska, Maďarska, Slovenska a tiež z Českej republiky. Nechýbal tu pochopiteľne žiadny zo šiestich rakúskych kontinentálnych tímov, tiež nemecké Maloja, Rad-Net a Santic, slovinská Adria atď. Slovenskú cyklistiku tu zastupoval BRS-Kaktus Bike s Markom Čaneckým, ktorý z jari preukazuje výbornú výkonnosť. Vyhral u nás v Hlohovci, kde sa dokázal vysporiadať s početnou prevahou jazdcov Elkov-Kasper, a prišiel druhý na prvé preteky slovenského pohára, kde podľahol Matúšovi Štočkovi z ATT Investments.


Čechov štartovalo 29: Dan Turek v rakúskom Felbermayri a Karel Vacek v Tirole KTM, 11 chlapcov ATT Investments, 7 z Favoritu Brno, 6 z Dukly Praha a 3 z Fany Gastro Příbram. Kvalitný online prenos bolo možné sledovať na K19. Zdá sa, že Rakúsku ich cestný pohár, ktorý obsahuje 8 podnikov a ktorého štartovacia listina je ako vidno početná a kvalitná, môžeme ľahko závidieť.


Priebeh 


V priebehu spoločných pretekov Elite a U23 sa najprv utvoril 8-členný únik, v ktorom žiadny tím nemal viac ako jedného človeka a kde bol z českých cyklistov Tomáš Jakoubek z ATT Investments. A 60 km pred cieľom sa na situáciu, keď medzi osmičkou utečencov mala svojho zástupcu väčšina rakúskych kontinentálnych tímov, menovite Vorarlberg, Tirol, WSA, Felbermayr aj Hrinkow, a bol tu aj pretekár slovinskej Adria Mobil, zatiaľ nič nezmenilo. Zhruba o 10 km ďalej priniesli vzrušenie dve akcie. Zástupca Vorarlbergu musel dlho riešiť výmenu kolesa pre pomalý defekt, pretože nablízku nemal mechanický automobil, takže z prvej skupiny na chvíľu vypadol. A v zadnejšej časti pelotónu došlo k hromadnej kolízii približne 15 cyklistov, pričom medzi cyklistami, ktorí sa zdvíhali zo zeme, bolo možné rozoznať aj jeden dres ATT Investments. Okolo čela hlavnej skupiny, v ktorej sa do tej doby nenašla sila, ktorá by sa dokázala sformovať k systematickému schádzaniu úniku, bolo v tom čase možné rozoznať aj dresy ATT Investments a Favoritu Brno. A keď k ojedinelému pokusu došlo, hneď v zárodku ho likvidovali tímy, ktoré mali vpredu svojich ľudí.

 

Do cieľa zostávalo niečo cez 30 minút a – najmä keď sa na čele pravidelne striedalo – pomaly bolo možné začať premýšľať, aké má Tomáš Jakoubek šance uspieť z tejto osmičky. Lenže pri nájazde do predposledného okruhu po 3,5 hodinách pretekania si z prvej skupiny nastúpil borec z tímu Hrinkow az hlavného poľa sa oddelilo zhruba 25 cyklistov, kde bolo možné rozoznať 6 bielych prilieb POC chalanov ATT Investments. Tá prešla priestorom cieľa so stratou 2 minúty na čelo pretekov.

V nájazde do posledného okruhu išiel na čele osamotene Kepplinger z Hrinkow s náskokom 17 sekúnd na Reutimanna z Vorarlbergu, ktorý si ho čoskoro prišiel, zvyšná šestica už nabrala manko 1:20 min. Vzadu sa všetko zase spojilo. O víťazstve si to teda rozdala dvojica z rakúskych celkov. Reutimann si v posledných stovkách metrov vliezol skúsene na druhú pozíciu a čakal na príležitosť. Lenže žiadnu nedostal. Kepplinger bol skvelý. Išiel na dlhý špurt z prvej a zvládol to! O necelú minútu neskôr dorazila šestica s Tomášom Jakoubkom, ktorý si skúsil sólovo nastúpiť, ale sily došli skôr, než by bolo potrebné, takže nakoniec z toho bolo celkové 6. miesto.

Zhruba s 30 sekundovou stratou dorazila početnejšia 42 členná skupina, z ktorej sa na konečné 10. miesto presadil Dan Turek a 12. Daniel Sporysch z ATT, ktoré malo v tejto skupine ďalších 7 ľudí! Z Favoritu tu bol Kmínek, z Dukly Rugovac s Fialou a tiež Vacek.

 

Petr Kaltofen, športový riaditeľ ATT Investments: „Takto sme to úplne nechceli. Chceli sme bojovať o pódium. Nepredpokladali sme, že únik dôjde až do cieľa. V hlavnej skupine sme sa pokúšali utečencov dohnať, ale nikto nám nechcel pomáhať. Takže nakoniec to dopadlo takto. Tomáš v úniku, 6. miesto, najlepšie z Čechov, to všetko nie je vôbec zle. Ale ako hovorím, cieľom boli stupne víťazov.“

klikni pro velký obrázek