CZ SK HU

Topforex Lapierre Pro Cycling Team štartuje novú sezónu v Chorvátsku

V Chorvátskom Umagu tím vstúpil do novej sezóny 2018 a to jednorázovým pretekom Umag Trophy, ktorý sa išiel vo veľmi studenom počasí, sprevádzalo ho veľa komplikácií a pádov. Najlepším pretekárom bol Roman Ľahký na 24. mieste, ktorý bojoval do posledných metrov o výborné umiestnenie. Zajtra, teda 3. 3. tím čaká Trofej Poreč, pár dní voľno na tréning a 8. - 11. 3. sa tím vydá na Istria Spring Trophy.

 


Foto: Jan Brychta

 

Hneď po Vianociach sa celý tím presunul do Španielskeho Calpe, kde pretekári mali mesiac na prípravu vo skvelých podmienkach. Jazdci mali pri svojich tréningoch k dispozícii aj modelový rad modelovú radu Lapierre Xelius, ktorá ponúka ojedinelé a vrchárske cestné špeciály, ktoré sú určené pre pretekárske pole alebo výkonnostnú cyklistiku. 

 

"Počas tvorenia pretekárskeho programu 2018 sme sa rozhodli umožniť pretekárom čo najkvalitnejšiu prípravu v teple. Pre mnohých z tímu táto forma prípravy bola nová. Po dohode s manažérom tímu sme zaistili 40 dní v teple v oblasti, kde svoju prípravu absolvuje rad profesionálnych tímov. Pri výbere ubytovania sme si prenajali vilu, kde sme si celý servis vrátane stravovania museli zabezpečovať sami, čo má samozrejme výhody aj nevýhody.

Prvých 20 dní dostali chlapci tréningový plán k dosiahnutiu špecifickej tréningovej záťaže. Vyvrcholením tohto bloku bolo 10 dňové náročné sústredenie so zameraním na intenzívny tréning smerovaný k prvým pretekom. Tento formát prípravy bol pre nás náročný nielen na logistiku, ale aj na servis poskytovaný chalanom na sústredení. Súčasťou tímu bol aj kuchár, masér, servisman. Vďaka kuchárovi sme mohli aplikovať špeciálny jedálny lístok pripravený chalanom na mieru. Sústredenie hodnotím veľmi pozitívne, chlapci sa po 40 dňoch lepšie spoznali a pôsobia ako tím. Špeciálny jedálniček pomohol upraviť stravovacie návyky a priblížiť sa pretekárskej hmotnosti. Počasie umožnilo odtrénovať všetky plánované tréningové dávky vrátane vyskúšania niektorých pretekárskych situácií. "Povedal k sústredeniu nový hlavný športový riaditeľ Pavel Padrnos.

 

Spokojnosť panovala aj u pretekárov. Súčasný majster republiky U23 Roman Ľahký zhrnul prípravu: "Celkový pobyt v Španielsku by som zhodnotil veľmi pozitívne. Tým, že nám tím poskytol možnosť stráviť skoro celú zimu v teple a v ideálnych podmienkach pre trénovanie, sme sa mohli na nasledujúcu sezónu pripraviť, tak ako nikdy predtým. Okrem trénovania sme sa s chalanmi mohli aj dobre spoznať a zoceliť vzťah nového tímu. Každý poznal, ako sa kto na bicykli v rôznych situáciách chová. To si myslím je tiež jedna z dôležitých súčastí, na ktorú sa celkom často zabúda. Calpe bolo výbornou voľbou. Je to jedno z najideálnejších miest. Možnosti pre trénovanie sú tu skvelé. Krásne cesty, skoro žiadna premávka, kopce, roviny a ideálne počasie. Poznám ho z minulých rokov z tímu Klein Constantia, každú zimu sme v tejto oblasti boli 3x, takže aj trasy mám zmáknuté. A tento rok nám z celkových 40tich dní snáď len 2 dni pršalo. "

 


Foto: Jan Brychta

 

Od stredy začal tím trénovať v Chorvátsku, kde sa bude na prvých pretekoch sezóny snažiť zúročiť nabrané skúsenosti. Od 27. 2. čakal tím v podstate ďalší tréningový blok spojený s pretekmi. V chorvátskom Umagu vstúpili do novej sezóny 2018, a to jednorazovým pretekom Umag Trophy, ktorý sa išiel vo veľmi studenom počasí, sprevádzalo ho veľa komplikácií a pádov. Najlepším pretekárom bol Roman Ľahký na 24.mieste, ktorý bojoval do posledných metrov o výborné umiestnenie. Zajtra, teda 3. 3. čaká tím Trofej Poreč, pár dní voľno na tréning a 8. -11. 3. sa tím vydá na Istria Spring Trophy.

 

"Po celkovom vyhodnotení už teraz máme jasnejšie, kto sa pre prvé preteky stane lídrom tímu a kto šprintérom. Máme mladý tím bez veľkých skúseností, ale chlapcov hodnotím veľmi pozitívne, vidím chuť na sebe pracovať. Vzhľadom k poveternostným podmienkam bude závod veľa nervózny, hlavným cieľom stredajšieho závodu pre nás je udržať závod pohromade a pripraviť finálny šprint pre Tomáša Čapka, ktorý je hlavným sprinterom tímu. "Podotkol Pavel Padrnos k štartu sezóny.

klikni pro velký obrázek