CZ SK HU

Tomáš Bárta z ATT Investments pri Trofej Poreč na 6. mieste

Poreč, 6. marca. Druhé chorvátske jednorazové preteky Trofej Poreč boli odlišné od Trofej Umag. Síce došlo zase na hromadnú koncovku, ale bolo v nej menej ľudí a nebola úplne určená pre čistokrvných šprintérov. Šieste miesto Tomáša Bártu je za existujúcich podmienok dobré, na druhú stranu tím chce víťaziť. Avšak ako je známe, nie je každý deň posvietený. Na stupne víťazov sa v oboch pretekoch postavil iba jeden človek a tým bol víťaz dnešných pretekov Srb Dušan Rajovič, ktorý predchádzajúce dva roky jazdil v Pro tíme DELKO.

Zatiaľ čo v Umage sa na rovinatej trati išlo po celú dobu vysoké tempo, tu tým, že na okruhu bolo dlhé stúpanie, že sa veľa nastupovalo, že dochádzalo k väčšiemu počtu pádov a cieľ bol technický a do mierneho kopca, tak boli preteky viac selektívne a čas víťaza získalo iba 50 ľudí. A s výnimkou Rajoviča a tak trochu aj Tomáša Bártu sa tentoraz čistokrvní rovinoví šprintéri nepresadili.

„Naším cieľom bolo kontrolovať preteky z popredných pozícií, aby nám nič dôležité neušlo. Vôbec sme sa nesnažili naskakovať do málo početných únikov, pretože by sme vystrieľali prach, ktorý sme chceli mať k dispozícii v závere pretekoch na podporu Tomáša Bártu. Keby však odišla početnejšia skupina, tam sme chceli byť. Táto taktika nám vyšla a ako sme si priali, došlo k hromadnej koncovke, v ktorej sme mali svoje želiezko v ohni. Svoje zohral aj pád 800 metrov pred cieľom, kde došlo k ďalšiemu rozpojeniu čelnej skupiny. Tomáš si veril, ale tentoraz musíme brať 6. miesto. Je to dobré umiestnenie, ale s chlapcami si večer sadneme, aby sme si povedali, aké poučenie si z dnešných pretekov vziať, aby sme zvýšili predpoklad, že nabudúce to bude ešte lepšie,“ komentoval pre RoadCycling.CZ priebeh pretekov a tímovú taktiku športový riaditeľ Jaromír Friede .

 

ATT Investments

Ak chceme hľadať pozitíva, potom sa Tomáš dokázal presadiť do desiatky a získať ďalšie cenné UCI body aj v dojazde, ktorý bol odlišný od Umagu hlavne tým, že sa odohral v stúpaní a do ktorého nabiehal skôr zo zadných pozíc. „Tomáš má veľmi dobré aktuálne wattové ukazovatele, čo je jeden z dôvodov, prečo sa dokázal v závere udržať medzi top ľuďmi aj dnes, aj keď v porovnaní s minulým rokom je teraz na svojom vyššom štandarde, ale top formu ešte nemá. Takže sa dá predpokladať, že sa od neho v priebehu sezóny môžeme dočkať ďalších a určite lepších výsledkov,“ dodal Jarda Friede.

S vystúpením tímu je spokojný, hoci vo výsledkovej listine nikto ďalší na čelných pozíciách nefiguruje. Čo vôbec nie je podstatné, podstatné je, či chlapci v priebehu celých pretekov odvádzali to, čo sa od nich očakávalo. A podľa slov Jardy Friedeho si dnes poriadne makli a v cieli boli poriadne „prešití“. „Máme tu veľa nových chlapcov, všetko si musí postupne sadať, zapadnúť do systému, inde ako v pretekoch sa to ťažko naučiť, ale chlapci sa učia rýchlo. Aj preto som po dnešku spokojný,“ pochválil svojich zverencov športový riaditeľ, ale nezabudol dodať, že jeho cieľom je víťaziť. Preto dnešné preteky chápe ako vydarené, ale jeho hlavná hodnota tkvie v tom, že musí poslúžiť na ďalšie zlepšenie.

Z ostatných českých pretekárov bral čas víťaza už len Petr Kelemen zo Swiss Rasing Academy na 20. mieste a Michal Rotter z ATT Investments na 24. mieste. Ostatní dorazili s menšou či väčšou stratou, tzn. ostatní chlapci ATT Investments aj Karel Vacek z Tirol KTM.

 

klikni pro velký obrázek