CZ SK HU

Rozhovor s Adrienom Daillym z tímu Lapierre Zipp Collective

Adrien Dailly, francúzsky jazdec tímu Lapierre Zipp Collective, je legendou Enduro pretekov. Svedčí o tom aj fakt, že si tento rok vo Francúzsku došiel pre zlato na Majstrovstvách sveta v Enduro. S Adrienom sme sa porozprávali o cyklistike, tréningu a tiež o tom ako sa sám snaží znižovať vlastnú ekologickú stopu.

Adriene pretekáš za tím Lapierre Zipp Collective. Ako by si opísal atmosféru v tíme?

V tíme panuje naozaj pohodová atmosféra, vzájomne sa poznáme, sme ako rodina.

Lapierre zipp collective

Čo bolo najťažšie na tom, že si v minulej sezóne tak dlho nepretekal​?

Pretekanie je súčasťou môjho života, potrebujem ho, ale najťažšie boli práve chýbajúce ciele. Preteky sa rušili a odkladali takmer každý týždeň. Nevedeli sme, či budeme pretekať, takže sme nemali ciele, ku ktorým by sme sa mohli upínať, a bolo ťažké nájsť motiváciu. Naozaj mi chýbal dôvod ráno vstať a trénovať. 

Čo si robil, keď si mal kvôli neustálemu posúvaniu pretekov čas navyše?

V lete som si naozaj užíval, že som doma a vidím sa s kamarátmi, pretože v lete sa s nimi zvyčajne nevidím. Veľa času som strávil v bikeparku a tiež na horách.

AdrienAdrien

Kde na svete jazdíš najradšej?

Z toho, čo som zatiaľ preskúmal, sa mi veľmi páči Molini (Taliansko) a Samoens (Francúzsko), ale poriadne som prešiel aj Britskú Kolumbiu ... a stále je čo objavovať ...

Ako by si porovnal preteky v Európe s tými v Severnej Amerike? Hrá úlohu nadmorská výška?

Pretekanie vo vysokej nadmorskej výške mi naozaj nejde, takže keď sa preteká vo výškach, ako napríklad v Aspene, mám pocit, že nie som taký silný ako v Európe v nízkej nadmorskej výške. Myslím, že tvar hôr v Európe je väčšinou strmší a v Severnej Amerike rovinatejší. Mám radšej, keď je strmší a technickejší terén.

Aká sú tvoje obľúbené raňajky pred celodenným tréningom?

Snažím sa robiť si slané raňajky na preteky, alebo keď sa chystám na väčšie jazdenie cez deň. Niečo s ryžou, avokádom, fazuľkami, vajcom. Sladké jem po zvyšok času.

Akým ďalším formám tréningu sa venuješ? Napríklad cestnej cyklistike? Aký tréning mimo bicykel sa ti zdal najúčinnejší?

Cestný bicykel ma začína fakt baviť, čo v minulosti naozaj neplatilo. Teraz mám rád všetky druhy bicyklov ROAD, BMX, MTB. Posilňovňa a beh sú dva hlavné športy, ktoré obvykle robím mimo bicykel. Po celú dobu zranenia som veľa behal. Začalo sa mi to páčiť a cítim, že je to dobrý doplnok.

Aký bol tvoj návrat po zranení lakťa? Ako prebiehala tvoja rekonvalescencia?

Nebolo to ľahké! Veľa som behal a jazdil trialy. Pretekal som na všetkých miestnych pretekoch. Dvakrát som si poranil aj členok, takže teraz pretekám len preteky vo vertikálnom stúpaní. Veľa som trénoval na horskom bicykli na ceste, čo nie je taká zábava. A tiež som posilňoval, hlavne nohy a celú pravú stranu (to pomáha udržať svaly na zranenej strane).

AdrienAdrien

Ako sa počas tvojej kariéry zmenil tvoj prístup k pretekaniu? Došlo k nejakým výrazným zmenám najmä v mentálnom prístupe k pretekaniu?

Myslím, že som svoj mentálny prístup zmenil po sezóne 2019. Nebol som dostatočne silný, a tak som trochu viac tlačil na svoje telo najmä pri tréningu.

Trénuješ aj s Nicolasom Vouilloz. Jazdíte niekedy tzv. hlava na hlave?

Áno, dosť často! Nico je vždy plný motivácie jazdiť, ísť testovať nejaké nové veci a snažiť sa trénovať skoro ako profesionálny športovec! Je naozaj pôsobivé, ako si udržiava motiváciu jazdiť čo najrýchlejšie. Vrátil sa k pretekaniu s E-EWS, takže je to pre neho nová motivácia a výzva a zdá sa, že je naozaj šťastný.

Počuli sme, že udržateľnosť (ekológia) je pre teba dôležitá. Môžeš vysvetliť prečo a čo je podľa teba prvá vec, ktorú môžeme urobiť pre zníženie nášho vplyvu na životné prostredie?

Nie som ten najlepší, kto by mohol dávať rady, pretože neustále cestujem po svete, aby som mohol jazdiť na preteky na bicykloch (čo nie je tá najzásadnejšie vec vôbec). Snažím sa to vyvážiť jednou alebo dvoma vecami, napríklad nekupovať žiadne mäso. Snažím sa kupovať biopotraviny, keď to ide, a potraviny, ktoré nepochádzajú z druhej časti sveta. Snažím sa recyklovať odpad, oblečenie a časti bicyklov. Všetky pneumatiky, ktoré už nepoužívam, dávam do zberu.

Prevzaté: https://www.sram.com/en/life/stories/mountain-time

 

Adriena môžete sledovať na

Instagram: Adrien Dailly

Facebook: Adrien Dailly

 

Úspechy Adriena

1 miesto Majstrovstvá sveta v Enduro vo Francúzsku 2021

1. miesto Enduro World Series 2019

Majster sveta v Enduro, Trophy of Nations 2019

2. miesto Enduro World Series 2016, 2017, 2018

4. miesto Enduro World Series 2015

 


Lapierre Zip Collective

Spojením tímov Lapierre a Enduro Collective vznikol v roku 2020 tím Lapierre Zipp Collective. Vývoj nového modelu Spicy v roku 2019 im vďaka spolupráci s Nicolas Vouilloz umožnil znovu pretekať v segmente enduro s vysoko výkonným modelom s úplne novým dizajnom. Hlavnými hodnotami tímu je výkonnosť a túžba víťaziť v medzinárodných súťažiach. Stačilo nájsť správnu synergiu a vytvoriť Dream Team s jazdcami, ktorí zdieľajú tímové hodnoty a ambície. K Adrien Daillymu a Chloé Gallean sa na rok 2021 pripojili Isabeau Courdurier, celková víťazka EWS 2019, a Lisandro Bertini a vytvorili tak veľmi rýchly a mladý tím

 

klikni pro velký obrázek