CZ SK HU

Očakávaná novinka medzi gravel bicyklami Lapierre

Gravely, špecifický typ bicyklov, ktorý sa teší veľkej obľube širokej cyklistickej verejnosti. Parťáci do nevľúdneho počasia, na cesty do práce a predovšetkým na cestovanie po spevnených aj nespevnených cestách. Možno ste už o nich počuli, ale viete ako ich spoznáte a čím sú jedinečné? Poďme sa na ne pozrieť zblízka.

 

Čo je to gravel bicykel a ako vypadá

Možno ste už o graveloch niečo počuli, ale spoznali by ste ho keby okolo vás na ulici prešiel? Ľahko by ste si ho mohli spliesť s klasickým cestným bicyklom. Od cestných bicyklov sa odlišujú hneď niekoľkými detailami (zoznam nižšie). Všeobecne majú komfortnejšiu geometriu a sú odolnejšie aby zvládli jazdu v náročných podmienkach. Spravidla sú vybavené plášťami s hrubším vzorom a kotúčovými brzdami pre lepší brzdný účinok, keď napríklad veziete väčší náklad. Nemenej dôležité sú pevné kolesá a odolné komponenty s dlhšou životnosťou čo znesú hrubšie zaobchádzanie. Hmotnosť gravel bikov sa väčšinou pohybuje okolo 8 - 10 kg.
 

Čím sa gravel biky odlišujú od cestných:

  • výrazne širšie plášte
  • širšia vidlica aj zadná stavba rámu (aby sa tam plášte vošli)
  • pohodlná geometria (komfort horského bicykla, dravosť a dizajn cestného bicykla)
  • predná vidlica je viac položená
  • ergonomicky tvarované riadidlá s pohodlnejším úchopom
  • vyššia hlavová trubka
  • kratší rám
  • kotúčové brzdy
  • možnosť montáže nosičov a kapsičiek priamo na rám, aby hmotnosť batožiny rozložili na celý bicykel rovnomerne.
  • celkovo sú robustnejšie a odolnejšie pre jazdu v náročných podmienkach.

 

Pre koho sú gravely vhodné?

Gravely sú v podstate kompromisom medzi cestným a horským bicyklom. Sú rýchlejšie a dravšie než horské bicykle, avšak ich vzhľad je inšpirovaný klasickými cesťákmi. Niekto si ich kupuje pre splnenie cestovateľských snov, iný ako dopravný prostriedok do práce, pre iného sú alternatívou medzi cestnými a horským bicyklom, s ktorým sa nemusí báť vbehnúť do terénu

 

Novinka Lapierre - gravel bike Crosshill 500

Ani Lapierre nie je výnimkou a má vo svojej stajni univerzálneho koňa. Novinkou pre tento rok je vyšperkovaný Lapierre Crosshill 500 s ultraľahkým rámom z patentovanej zliatiny hliníku Supreme 5. Karbónová vidlica poskytuje lepšie jazdné vlastnosti vďaka nízkej hmotnosti a vysokej tuhosti pri zábere do pedálov. Pohon Sram Rival 1x11 radí spoľahlivo aj v blate a za mokra a je jednoduchý na ovládanie. O brzdnú silu sa starajú hydraulické kotúčové brzdy Sram. Hmotnosť tohoto oranžového krásavca je sympatických 9,5 kg.

 

 

klikni pro velký obrázek