CZ SK HU

Českí ultravytrvalci Pavel Paloncý a Markéta Peggy Marvanová úspešne dokončili projekt Korona Himaláje

Na cestných bicykloch Lapierre opakovane zdolali 14 slávnych alpských sediel a spoločne nastúpali cez 260.000 metrov výškových. Inšpiráciou pre nich bol tzv. Everesting. Ide o výzvu kedy opakovane stúpate na vybraný kopec kým neprekonáte výšku Mount Everestu, teda 8848 metrov.

"Keď sme vlani na jeseň išli Everesting na Dlhej Stráni, napadlo nás, či by nešlo takto zdolať všetkých 14 osemtisícoviek a získať tak pomyselnú korunu Himalájí" smeje sa Peggy Marvanová. "Najprv mi to prišlo ako strašná blbosť" priznáva známy šumperský vytrvalec Pavel Paloncý a dodáva: "ale nadšenie zvíťazilo a my sme vyrazili ako predjazdci všetkých cyklistov do zasnežených a prázdnych Álp. Chceli sme tie Everestingy prejsť na najikonickejších alpských stúpaniach a pri tom vybrať 250.000 Kč v dobročinnej zbierke a prispieť na neurorehabilitačnú liečbu piatich detí.”

 

Peggy Marvanová

 

Obaja títo športovci majú za sebou mnoho extrémnych pretekov aj projektov a tak od nápadu k realizácii nebolo ďaleko. "Plánovanie, príprava a zaisťovanie materiálu si nič nežiadalo s regulárnou expedíciou," vysvetľuje Pavol, trojnásobný víťaz extrémnych zimných pretekov Spine Race. "Posledných 14 dní pred odchodom sme sa vôbec nezastavili, 18. apríla sme vyrazili so všetkou výbavou do Talianska a druhý deň štartovali na Zoncolan. Ten prvý Everesting som štartovala s túžbou ísť si miesto jazdy na bicykli ľahnúť a konečne si odpočinúť," spomína Peggy.

 

O výbere horských sediel nechali vytrvalci hlasovať svojich fanúšikov. Medzi renomovanými stúpaniami, ktorá zdolávali, boli klasiky ako Passo dello Stelvio, Mount Ventoux, Col du Galibier, Mortirolo či Zoncolan. "Bola to jedna pecka vedľa druhej, veľmi sme sa na to tešili, ale vzhľadom k podmienkach sme museli dosť improvizovať." Hovorí Pavel. Tento rok bolo v Alpách neobvykle veľa snehu, a tak ich cesty pravidelne lemovali niekoľkometrové záveje.

 

Ikonických 48 serpentin na Passo dello Stelvio

 

S náročnými podmienkami, predovšetkým s mrazom a snehom sa českí dobrodruhovia potýkali celú dobu. Pri každom Everestingu strávili v sedle 20 - 24 hodín. "Najhoršia situácia boli nad ránom. Niekedy bolo treba -7, mali sme pred sebou 1000 výškových metrov zjazdu, ktorý sme aj pri rýchlosti 50km/h išli 15 minút. Prestávala som úplne cítiť prsty na rukách. Bola to šialená jazda! Šialená! A keď mi v posledných stúpaniach práve nebola zima, chcelo sa mi spať a bojovala som s mikrospánkom. Vôbec nechápem, že som to fakt dala," líči Peggy, víťazka 4500 km dlhých pretekov Tour Divide cez Spojené Štáty.

 

Peggy Marvanová

 

Pôvodne mali vytrvalci v pláne oných 14 Everestingov zvládnuť za 42 dní. Kvôli koronavírovým opatreniam, kedy dvojica nemohla mať na mieste plánovanú podporu, sa však tento plán ukázal ako nereálny a celý Himalájing sa pretiahol na 68 dní. "Veľa vecí sa nám zmenilo pod rukami. V priebehu výzvy sme ale zistili, že jednu istotu máme. Nech sa deje čokoľvek, môžeme sa spoľahnúť jeden na druhého. Či už nám neprialo počasie, technika alebo koronavírové obmedzenia, vzájomne sme sa držali. Len vďaka tomu sme nakoniec splnili všetko, čo sme chceli," radostne dodáva Pavel.

 

Pavel Paloncý

 

Projekt Korona Himálaje mal okrem športovej zložky aj časť charitatívnu a výskumnú. Dvojica športovcov usporiadala charitatívnu zbierku na neuro-rehabilitačnú liečbu pre deti trpiace detskou mozgovou obrnou. "Chceli sme týmto projektom aj pomôcť a vedeli sme že táto liečba je skutočne účinná. Bohužiaľ ju poisťovňa nehradí, tak sme chceli pomôcť my," vysvetľuje Peggy, za ktorou stojí už niekoľko úspešných zbierok.

 

Poslednou časťou bol výskum, kedy okrem merania tepovej frekvencie, výkonu a laktátu, prebiehalo aj kontinuálne meranie cukru v krvi. Spracovanie výsledkov ešte nejaký čas zaberie, ale niečo je zrejmé už teraz. "Pri 13. Everestingu som dostal tzv. Hlaďák. Po celú dobu som sa z neho snažil dostať, márne. Keď sa vám toto stane pri takto extrémnej únave, telo už nezvláda hladinu cukru udržať," vysvetľuje Pavel. Z posledných testov je jasné, že z hľadiska tréningového efektu mal tento projekt iný vplyv na Pavla a iný na Peggy. "Išli sme spolu, ale každý sme sa pohybovali v iných intenzitách. Preto aj výsledok je odlišný. Z meraní ide vidieť, že sme obaja dosť natrénovali, len každý trochu niečo iné. Neprepadli sme sa hlboko do únavy, nezatavili sa, ani neochoreli. Viac sa ale dozvieme až po poriadnej analýze. Na tie čísla sa dosť teším," smeje sa Pavel.

 

Pavel Paloncý

 

"Bol to solídny tréning," zhŕňa celú akciu Pavel. Obaja už sa nemôžu dočkať, až vyrazia na preteky. "Snáď nám ich situácia nezruší ako tie júnové," dodáva autorka dvoch cestopisných kníh. Cestné bicykle teraz obaja nechajú spať. Peggy sa vydá na najťažší cyklistický maratón, 210 km dlhou Salzkammergut Trophy. 7.-8. augusta potom organizuje neopakovateľnú výzvu Okolo Mesiaca, ktorej sa tentokrát môže zúčastniť každý z vás.

Pavol sa pripravuje na vrcholné bežecké podujatia na prelome augusta a septembra - 300 km dlhé PTL pri Ultra-Trail du Mont Blanc vo Francúzsku a 350 km Tor de Geants v Taliansku. Tiež sa môžete tešiť na sériu prednášok o tomto neobyčajnom projekte.

klikni pro velký obrázek