CZ SK HU

ATT Investments patrí k najlepšie zabezpečeným kontinentálnym tímom nielen v Českej republike

Altea, 20. februára 2022. Vo výkladnej skrini cyklistického tímu obvykle nájdeme pretekárov az nich v prednom rade tých, ktorí realizujú tímovú prácu v podobe najväčšieho úspechu. Čo sa však skrýva v obchode za výkladnou skriňou. Poďme nahliadnuť pod pokrievku tímu, ktorý v nedeľu 20. februára ukončil druhé tímové sústredenie v Španielsku a ktorý aktuálne patrí k najlepšie zaisteným tímom na slovenskej cestnej cyklistickej scéne: ATT Investments.

Majiteľom a manažérom tohto českého kontinentálneho tímu je Radim Kijevský. Je jeho zásluhou, že sa mu darí dať dohromady partnerov, sponzorov a mecenáš v takom meradle, že tím je na kontinentálnej scéne vysoko nadštandardne materiálne zabezpečený a že teda to najzákladnejšie pre existenciu takého projektu je zaistené. O tím pretekárov, ich tréning, testovanie, organizáciu na pretekoch i vedenie tímu v samotných pretekoch sa starajú športoví riaditelia. Tým služobne starším je Petr Kaltofen, ktorý sa ako aktívny cyklista pohyboval na súpiske vtedy najlepšieho českých tímov Whirpool Author a eD´sSystem ZVVZ.

ATT Investments

V minulom roku k tímu prišiel druhý športový riaditeľ, ktorý má v náplni práce aj rolu scouta, vyhľadávača talentov, Jaromír Friede. Jarda má tiež bohatú cyklistickú minulosť. Je vicemajstrom sveta v cyklokrose v juniorskej kategórii, majstrom republiky v štafete cross country, tretí z etapových pretekov Okolo Slovenska i majster republiky na ceste, dosiahol však rad ďalších úspechov ako člen tímov ako Štadión Louny, Whirpool Author, Česká sporiteľňa 'system-ZVVZ.

ATT Investments

Po skončení aktívnej kariéry robil športového riaditeľa v bájkovom tíme Českej sporiteľne, v ženskom vtedy kontinentálnom tíme Dukly Praha a do sveta veľkej cestnej cyklistiky nazrel počas štyroch rokov ako mechanik v projekte Etixx-iHNed. Čo ho viedlo k tomu, že od polovice minulého roka spojil svoj profesijný život s ATT Investments? „Radim Kijevský je v dobrom slova zmysle blázon do cyklistiky. Má neuveriteľný ťah na bránku. Tento tím raketovo rastie a podľa môjho vnímania ešte zďaleka nedosiahol svoj vrchol. Chalani majú výbornú partiu, držia pri sebe a všetko podriaďujú tímovému úspechu. Môj vzťah s nimi zakladám na vzájomnej dôvere bez kompromisov. Som emotívny človek, takže po pretekoch zo mňa emócie často búchajú. Ale je to na prospech veci a chlapci to chápu. To všetko ma hrozne baví, som rád, že pri tom môžem byť a budem rád, keď naša spolupráca bude dlhodobá.“

A pretože sa ATT Investments pre tento rok opäť rozrástol, na vybrané preteky a v prípade potreby bude využívať služby asistenta športového riaditeľa Petra Dlaska. Peter je priaznivcom cyklistiky známy predovšetkým ako cyklokrosár, päťnásobný majster republiky, ktorý v roku 2001 na MS v Tábore skončil na 2. mieste.

ATT Investments

To sú športoví riaditelia. Aj oni ale potrebujú a využívajú zázemie vedeckých laboratórií na to, aby tréning prinášal maximálnu možnú efektivitu. ATT Investments v tomto smere využíva služby neštátneho zdravotníckeho zariadenia Aleša Gregora Sports Diagnostics Brno, ktoré má do záhlavia votknuté, že sa zaoberá komplexnými diagnostickými testami na zisťovanie funkčných a fyziologických hodnôt pre vhodne riadený tréning. O zdravie a servis pretekárov sa starajú aj maséri. Hlavným je Martin Beneš, ktorý túto špecializáciu vyštudoval a má za sebou niekoľkoročnú prax v kúpeľoch: „Masírovať vrcholových cyklistov je o dosť náročnejšie ako kúpeľných pacientov. Okrem práce maséra je v náplni mojej práce okrem iného pripravovať pri pretekoch pre chlapcov občerstvenie a to im v priebehu pretekoch odovzdávať, čo je logisticky celkom náročné a niekedy aj stresujúce, o to ale zaujímavejšie.“

Druhým masérom je Michael Šíp, bývalý atlét s dlhodobou praxou v kúpeľoch, a tretím do partie tých, čo si berú cyklistov do parády bezprostredne po tréningu či pretekoch, je Jiří Martinec. Sám pretekal v Sparte a Příbrami, ale keď zistil, že sa nenarodil s takým motorom, aby víťazil, tak dal prednosť rolu maséra. A ako taký strávil deväť rokov v Dukle Praha v jej zlatej ére Kadlece, Bláhy či Kaňkovského, a následne 2 roky rovnako ako Jarda Friede v Ettixe.

ATT Investments

Sú teda tí, čo sa starajú o telo a hlavu cyklistov, potom tu ale musia byť tí, čo sa starajú o stroje. Hlavným mechanikom je 26-ročný Milan Lukáč, ktorý vyrastal a je stále v kontakte s bratmi Saganovými a do tímu prišiel pred dvoma rokmi od slovenskej reprezentácie. Naopak za nestora môže byť považovaný Vladimír Berka, ktorého najsilnejšie cyklistické korene siahajú až do čias, keď pretekal za Československa v drese jedného z dvoch vrcholových stredísk RH Plzeň. Tretím mechanikom je Vladimír Kríž, čo je zároveň manažér a tréner Ústeckého cyklistického centra, kde sa stará o početnú mládežnícku zostavu.

Na práve skončenom tímovom kempe si svoje odpracovali všetci traja mechanici. Vláďa Kríž navyše vďaka spolupráci s Radimom Kijevským mal možnosť vziať na sústredenie najlepších štyroch zo svojich zverencov: „Pre troch chlapcov a jedného dievčaťa je to mimoriadna príležitosť. Juniori mohli kvalitne potrénovať s chlapcami z ATT v priaznivých klimatických podmienkach, dostalo sa im špičkového zázemia na cyklistiku špecializovaného hotela, mohli vidieť na príklade ATT kadiaľ vedie cesta do väčšej cyklistiky, pričom v priebehu celého sústredenia sa stretávali na cestách aj v hoteli so špičkovými cyklistami, Remco Evenepoela a Mathieu Van der Poela nevynímajúc, čo všetko dohromady tvorí maximálne možnú stimuláciu do ďalšej práce.“

ATT Investments

Ľudí, bicykle aj všetok podporný materiál je nutné prepravovať. Autopark tvorí ako praktickú, tak reklamnú rolu. ATT Investments má k dispozícii dve sprievodné vozidlá Mercedes-Benz, dve dodávky na prepravu osôb a jednu na zázemie mechanikov, jeden obytný automobil a najnovšie americký obytný autobus. Všetka táto technika patrí z pohľadu servisu pod fleet manažéra Vladimíra Kalinu.

Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí sa starajú o public relations. Jednotkou medzi nimi je Tomáš Danačík, bývalý vrcholový cyklista oi v tíme Bauknecht Author, ktorý sa stará o prezentáciu tímu smerom k médiám a partnerom: „Baví ma, to čo robím. Je to spôsob, ako pri civilnom zamestnaní zostať pri cyklistike, ktorej som venoval väčšiu časť svojho doterajšieho profesijného života a ktorú mám stále veľmi rád. Zažil som toho vo vrcholovej cyklistike celkom dosť, takže snáď teraz môžem kvalifikovane hovoriť smerom k médiám a partnerom. Čím sa môžeme navyše pochváliť, je skutočnosť, že sme boli pred pár rokmi prvým českým cestným tímom, ktorý bol aktívny na sociálnych sieťach, čím sme rozhýbali aj ostatných k obdobným aktivitám. A to vo svojom súhrne pomáha propagácii českej  cyklistiky ako celku.“

Tomášovi k ruke je Matyáš Janoš, ktorý prešiel dráhárskou Duklou Praha a ešte vlani jazdil v drese ATT Invenstments. Lenže dal prednosť štúdiu na vysokej škole a pri tíme zostal aspoň touto formou. A na profesionálnu fotodokumentáciu je tu Filip Bezděk. Všetci traja chlapci dohromady vytvárajú vydarené diela. Konieckoncov stačí sa pozrieť na webové stránky a sociálne siete tímu.

ATT Investments

Vyzerá to, že ATT Investments je na české pomery mimoriadne dobre zaistený po všetkých stránkach. To všetko s cieľom dosahovať očakávané výsledky na pretekoch. A tie sa dajú rozdeliť do dvojjediného zadania: byť vidieť, pod čím si možno predstaviť aktívne poňatie pretekania a úspech v čiastkových súťažiach, a umiestňovať sa čo najbližšie k prvému miestu, pochopiteľne najlepšie priamo na ňom. A pretože tím každým rokom rastie, takže keď sme ešte vlani počuli, že každé umiestnenie do desiatky bude znamenať spokojnosť, pre tento rok v tejto vete už zaznieva umiestnenie do prvej päťky. Ako sa tieto predsavzatia bude tímu dariť napĺňať, uvidíme v priebehu pretekárskej sezóny, ktorá pre nich štartuje začiatkom marca v Chorvátsku pri Trofej Umag. Tím na to má 15 chlapcov, ktorí patria k tomu najlepšiemu, čo aktuálne preteká na českej scéně.
 
ATT Investments

Na záver teda dajme slovo jednému z nich, Michalovi Schuranovi (na snímke úplne vpredu), ktorý je jedinou tohtoročnou posilou tímu v kategórii Elite. Prešiel Příbramí a Spartou a do ATT Investments sa dostal kvôli svojim výsledkom, potenciálu i veku, keď vo svojich 25 rokoch bude s Jiřím Petrušom plniť úlohu jedného z dvoch kapitánov. Aktuálne spoločne so všetkými chlapcami ukončil druhé tímové sústredenie v Španielsku a môže teda už celkom dobre hodnotiť tímové zázemie a podporu:

„Postarané je o nás v podstate dokonale. Napríklad tu v Španielsku je pre nás pretekárov pred tréningom všetko perfektne pripravené, po tréningu už sú na stole regeneračné nápoje, mechanici sa nám kompletne postarajú o bicykle, máme k dispozícii dvoch masérov, špinavú bielizeň v špeciálnom sáčku len dáme predo dvere izby a za pár hodín sa nám vrátia čisté, pekné hotelové izby a pestrá, cyklistom prispôsobená strava, pri tréningu nás samozrejme sprevádza mechanik, jednoducho luxus. Teraz je na nás, aby sme tento komfort vrátili projektu ATT Investments v podobe očakávaných výsledkov.“

klikni pro velký obrázek